دسته‌بندی نشده

انتقال مال غیر | بهترین وکیل کرج | سعید اکبری

انتقال مال غیر | بهترین وکیل کرج | سعید اکبری

انتقال مال غیر: از جرم انتقال مال غیر به عنوان یکی از مصادیق خاص کلاهبرداری نام می برند به اینصورت که تصرف در مال اشخاص و همینطور فروش آن به دیگری بدون اینکه از مالک مال اجازه ای گرفته شود جرم به حساب می آید.

انتقال مال غیر | بهترین وکیل کرج | سعید اکبری

این عمل ارتکابی به عنوان فعلی درنظر گرفته می شود که در آن تجاوز به حوزه مالکیت دیگر افراد مطرح است. ما در این بخش می خواهیم شما را با ارکان قانونی، معنوی و مادی این جرم آشنا کنیم و میزان مجازاتش را نیز با شما در میان بگذاریم.

ارکان شکل دهنده جرم انتقال مال غیر

این یک رویه کلی در تحقق جرایم است که هر جرم برای به ثمر نشستن نیاز به تجمیع سه رکن مادی، معنوی و قانونی دارد. ما در این قسمت می خواهیم شما را با ارکان سه گانه جرم انتقال مال غیر آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

رکن قانونی

بر مبنای اصل اساسی قانونی بودن جرم و مجازات، باید در قانون افعالی که جرم شناخته می شوند شناسایی و مجازات آن ها نیز اعلام شود. این مسئله باعث می شود تا سلایق فردی و تفسیرهای گاه موسع و بی پایه و اساس در جرم دانستن یا ندانستن یک عمل را عملا رد کنیم. قانونی که با مفهوم انتقال مال غیر ارتباط مستقیم دارد، قانون انتقال مال غیر مصوب سال 1308 است. همچنین در ادامه باید اشاره داشت که قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری نیز در این رابطه دلالت دارد.

رکن مادی جرم انتقال مال غیر

در یک تعریف کلی باید اشاره کرد که آن بخش از فعل مجرمانه که در جهان خارج اتفاق می افتد و تجسم بیرونی دارد به عنوان رکن مادی درنظر گرفته می شود. برای محقق شدن جرم انتقال مال غیر باید در ابتدا انتقال اتفاق بی افتد. این انتقال یا در قالب بیع است و یا از راه هبه و صلح بروز می یابد. در حقیقت هر وقت فردی مالی را به دیگری از حیث حقوقی انتقال دهد، این امر محقق می گردد. هرچند در این میان شرایط لازم برای صحت این معامله وجود نداشته باشد.

به جهتمطالعه مقاله بهترین وکیل کیفری در کرج کلیک کنید.قصاص نفس | بهترین وکیل کرج | سعید اکبری

عنصر معنوی جرم انتقال مال غیر

در ابتدا بهتر است اشاره کنیم که برای تحقق جرم همواره باید قصد مجرمانه آن وجود داشته باشد. این عنصر خود به دو شاخه سوءنیت عام و سوءنیت خاص تقسیم می شود. ما در این قسمت به هر دوی این دو جزء خواهیم پرداخت

سوءنیت عام

اگر فردی در انجام عمل مجرمانه آگاهی داشته باشد، سوءنیت عام به بار می نشیند. پس باید مرتکب عمل مجرمانه رفتار خود را به شکل ارادی در این زمینه انجام دهد. اگر شخص در حالتی که خواب باشد یا اینکه هیپنوتیزم شده باشد و عملی را انجام دهد که مصداق جرم تلقی گردد به خاطر فقدان سوءنیت عام عنصر روانی اش مختل می شود. در خصوص جرم انتقال مال غیر نیز فرد بایستی بداند که متعلق به دیگری است.

سوءنیت خاص انتقال مال غیر

در محقق گشتن جرم انتقال غیر و دیگر جرایم اراده باید به نتیجه مجرمانه تعلق داشته باشد. به طور مثال فرد در این جرم حتما باید قصد این را داشته باشد که به مالک مال ضرر برساند.

مجازات انتقال مال غیر در قانون

براساس رای وحدت رویه ای که در ابتدای آذرماه سال 1373 در هیات عمومی دیوان عالی کشور صادر شد مرتکب این فعل بر مبنای ماده 1 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، کلاهبرداری و اختلاس مجرم شناخته شده و مجازات می شود. مجازات انتقال یا فروش مال غیر به دیگری از 1 سال تا 7 سال حبس در پی داشته و فرد مرتکب باید جزای نقدی مالی که برداشته را نیز بپردازد. اگر هم مال موجود باشد آن را باید به صاحبش پس بدهد. در فرضی که مرتکب این فعل از کارکنان دولت باشد وی به انفصال دائم از خدمات دولتی هم محکوم می شود. انتقال گیرنده هم اگر در زمان انجام معامله نسبت به عدم مالکیت انتقال دهنده آگاه باشد، معاون جرم تلقی می گردد. جرم منتقل یا فروش مال غیر در صورتی قابل گذشت به حساب می اید که ارزش ریالی مال برابر با صد میلیون تومان یا کمتر باشد.

شما می توانید جهت دریافت مشاوره های حقوقی با سعید اکبری، وکیل پایه یک دادگستری استان البرز تماس بگیرید و مسئله خود را با وی در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *