دسته‌بندی نشده

درخواست اعسار | وکیل پایه یک دادگستری کرج | سعید اکبری

درخواست اعسار | وکیل پایه یک دادگستری کرج | سعید اکبری

درخواست اعسار: در این قسمت ما به درخواست اعسار، شرایط آن، انواع معسر و مراحل درخواست آن خواهیم پرداخت. اعسار در لغت به معنای سختی و همچنین نداشتن درنظر گرفته می شود. مثلا اگر کسی از نظر مالی توانایی نداشته باشد و یا حتی به اموالش دسترسی نداشته باشد معسر قلمداد می شود. البته برای تعریف این واژه در معنای حقوقی اش کمی با آن چیزی که ما اشاره کردیم متفاوت است ولی مفهوم کلی چیزی جز این نیست. حال در ادامه بیشتر با این مفهوم حقوقی آشنا خواهید شد.

درخواست اعسار | وکیل پایه یک دادگستری کرج | سعید اکبری

معسر به اشخاص حقیقی ای می گویند که به علت نداشتن تمکن مالی یا در دسترس نبودن اموال نمی توانند بدهی ها و دیونشان را پرداخت کنند. این امکان نیز وجود دارد که اشخاص در طول دوره دادرسی از پس هزینه ها برنیایند و نتوانند حق الوکاله وکیل را پرداخت کنند، به همین خاطر آن ها هم می توانند درخواست اعسار خود را به دادگاه اعلام کنند و در صورت پذیرش از محاسن آن برخوردار شوند.

شرایط کسانیکه اعسار شامل حالشان می شود

دو دسته از افراد حقیقی در این میان وجود دارند که می توانند مشمول اعسار شوند. اول: افرادی که برای زنده کردن حق و حقوق خود در قالب خواهان به دادگاه مراجعه کرده و پرونده شان را به جریان می اندازند، اما نمی توانند به خاطر عدم تمکن مالی هزینه های جاری مراجعه به دادگاه را پرداخت کنند. دسته دوم هم افرادی هستند که بدهکارند و حکم به نفع آن ها صادر نشده است و به همین خاطر رای نهایی به همراه اجراییه علیه آن ها صادر می شود، اما نمی توانند و قادر نیستند که بدهی خود را پرداخت کنند.

اعسار و انواع آن

این درخواست دو نوع دارد که ما به آن ها اشاره خواهیم کرد. 1. اعسار درخصوص و راجع به هزینه های جاری دادرسی 2. اعسار در مورد محکوم به

شما برای اینکه بتوانید دادخواست خود را به جریان بیندازید باید هزینه های دادرسی را نیز پرداخت کنید. بعضی از اشخاص اما نمی توانند این مبالغ را بپردازند و پرونده شان را پیگیری کنند. به همین علت، اعسار درخصوص هزینه های جاری دادرسی در رابطه با این افراد صدق می کند. هستند افرادیکه پس از محکومیت باید مبالغی را به این جهت پرداخت کنند اما به خاطر شرایط مالی یا در دسترس نبودن مال قادر به انجام این مهم نیستند، آن ها هم می توانند با اثبات اعسار خود، هزینه های دادرسی را از جیبشان پرداخت نکنند.

جهت مطالعه مقاله بهترین وکیل کیفری در کرج کلیک کنید.

نفقه | بهترین وکیل حقوقی در کرج | سعید اکبری

محاسن قبولی درخواست اعسار

قبول اعسار از طرف دادگاه برای محکوم علیه یا افرادی که در طول دادرسی قادر به پرداخت هزینه های آن نیستند مزایا و محاسن خوبی در پی خواهد داشت. از جمله این مزایا می توانیم به تقسیط بدهی، استفاده از وکیل معاضدتی، معافیت محکوم علیه یا معسر از پرداخت هزینه های مربوط به دادرسی، معافیت از پرداخت دستمزد کسانیکه کارشناس نام دارند، و همچنین معافیت از ممنوع الخروجی اشاره کرد. این تنها بخشی از محاسن قبولی درخواست اعسار از طرف دادگاه برای معسر یا محکوم علیه به حساب می آید.

شما می توانید دادخواست اعسار را هم در هنگام طرح دعوای اصلی و هم به شکل مجزا به دادگاه ارائه دهید و از این بابت تفاوت چندانی وجود نخواهد داشت.

اثبات اعسار

برای اثبات درخواست اعسار چند شرط وجود دارد که باید رعایت شود

  • شهادت شهود در رابطه با این مسئله به همراه استشهادنامه کتبی نیاز است
  • کسانیکه از پرداخت محکوم به عاجز مانده اند باید چهار شاهد برای اثبات اعسار خود معرفی کنند. این تعداد در رابطه با پرداخت هزینه های دادرسی دو شاهد است
  • تهیه لیستی در رابطه با اموال منقول و غیرمنقول
  • موجودی ای که در حساب بانکی فرد متقاضی وجود دارد هم در این میان اهمیت پیدا می کند. همچنین باید تمام نقل و انتقالاتی که به نام فرد درخواست دهنده اعسار در طول یکسال وجود دارد مورد رصد قرار بگیرد.
  • مطالباتی که فرد از دیگران دارد هم باید لحظا شود
  • در نهایت این نکته را نیز باید به خاطر داشته باشیم که اگر شخصی درخواست اعسار از پرداخت محکوم به را داشته باشد باید دادنامه محکومیتش را ارائه دهد

سخن پایانی

سعید اکبری به عنوان یکی از بهترین وکیل کرج پرونده های شما را با تعهدی که در این زمینه دارد به سامان می رساند. شما می توانید به وی مراجعه کرده و از پرونده ای که به وی می سپارید خاطر جمع باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *