دسته‌بندی نشده

انواع طلاق | بهترین وکیل حقوقی در کرج | سعید اکبری

انواع طلاق | بهترین وکیل حقوقی در کرج | سعید اکبری

انواع طلاق: طلاق به عنوان پایان یک مسیر در زندگی میان دو زوج درنظر گرفته می شود. چرا می گوییم یک مسیر؟ چون راه های دیگری هم برای پایان دادن به زندگی مشترک وجود دارد که ما در مطالب بعدی به آن ها اشاره خواهیم کرد. طلاق انواع گوناگونی دارد که ما در این نوشتار به آن اشاره خواهیم داشت. سعید اکبری وکیل پایه یک دادگستری در کرج به حل و فصل این امور می پردازد و به طرفین عقد نکاح در به سامان رسیدن اختلافاتشان یاری می رساند.

انواع طلاق | بهترین وکیل حقوقی در کرج | سعید اکبری

طلاق در لغت “رها شدن” درنظر گرفته می شود. این امکان وجود دارد که به سبب اختلافات و یا دلایل دیگر یک ازدواج به جدایی منتهی شود و به همین ساز و کاری در قانون و شرع پدید آمده است که در این مواقع به حقوق زن و مرد در این عقد رسیدگی می کند. این عمل حقوقی همچون دیگر اعمال، آثار معتنابهی در پی دارد که ما به آن اشاره خواهیم کرد.

طلاق از نظر فقهی به عنوان یکی از حقوق مرد در ازدواج شناخته می شود ولی براساس مواد مصرح قانونی در قانون مدنی ما زن هم می تواند تحت شرایطی از دادگاه تقاضای طلاق کند. حتی در این میان راه هایی هم برای طلاق توافقی وجود دارد. طلاق یک ایقاع تشریفاتی است که اراده مرد در بروز آن اهمیت ویژه ای دارد، حال چرا عنوان می کنیم تشریفاتی؟ چون این دادگاه است که نظرش در اینخصوص مجری است و زوجین با مراجعه به محاکم مربوط به خانواده تصمیم می گیرند که همچنان به زندگی با یکدیگر ادامه دهند یا به پایان زندگی شان برسند.درخواست اعسار | وکیل پایه یک دادگستری کرج | سعید اکبری

انواع طلاق برمبنای درخواست کننده آن

پیش تر بیان کردیم که طلاق جزو حقوق مرد به حساب می آید ولی زن نیز می تواند نسبت به این مسئله حقوقی داشته باشد. حال قصد داریم به شما بگوییم که پروسه به جریان انداختن طلاق بر اساس طرف درخواست دهنده چه مراحلی را در پی خواهد داشت.

اگر درخواست طلاق از طرف مرد باشد

مرد در قالب عقد دائم نکاح برای اینکه بتواند زنش را طلاق دهد باید تشریفات و ترتیبات خاصی را پشت سر بگذراند. وی بایستی در ابتدای امر به دادگاه مربوطه مراجعه کند و درخواست گواهی عدم امکان سازش را تسلیم قاضی کند. بعد از اینکه برای دادگاه به اثبات رسید که طرفین نمی توانند با هم به زندگی شان ادامه دهند گواهی عدم امکان سازش به مرد ارائه می گردد. پس از این مرحله وی باید در قالب شرکت در جلسات داوری تمام حقوق زن را به وی پرداخت کند.

جهت مطالعه مقاله بهترین وکیل کرج کلیک کنید.

طلاق اگر از طرف زن درخواست شده باشد

اگر زن بخواهد طلاق بگیرد دو راه در پیش دارد: 1. وکالت در طلاق 2.براساس عسر و حرجی که در زندگی با مرد تجربه می کند.

وکالت در امر طلاق یکی از موارد پیش بینی شده در شروط ضمن عقد است و زن می تواند با گرفتن وکالت از طرف مرد خود را نیز در این حق با مرد شریک کند. عسر و حرج یا همان سختی هایی که زن در طول زندگی با مرد متحمل می شود نیز می تواند به عنوان یکی از راه های طلاق درنظر گرفته شود. برای نمونه اگر زوج نفقه را به زوجه پرداخت نکند، زن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند.

طلاق به صورت توافقی

در این فرض همانطور که از اسمش مشخص است طرفین می توانند بر اساس توافق و تراضی ای که بینشان به وجود می آید به زندگی مشترک میان خود پایان دهند، با این وجود طی کردن تشریفات قانونی در طلاق توافقی نیز بسیار اهمیت دارد. در اینگونه از طلاق هم طرفین باید از دادگاه درخواست گواهی عدم سازش کنند.

انواع طلاق بر مبنای امکان رجوع برای طرفین

در این تقسیم بندی، طلاق به دو گونه بائن و رجعی تقسیم خواهد شد. ما در مطالب بعدی خود به صورت مبسوط به طلاق رجعی و بائن خواهیم پرداخت و این مهم را برای شما بیشتر شرح می دهیم. فقط برای فتح باب عنوان کنیم که مرد در طلاق رجعی می تواند در طول ایام عده به زن رجوع کند و این دو باز هم زندگی مشترکشان را پی بگیرند. بیان این نکته هم ضروری است که اغلب طلاق ها به صورت رجعی به وقوع می پیوندند. اما گونه های دیگری از طلاق هم وجود دارد.

به جهت مطالعه مقاله بهترین وکیل حقوقی در کرج کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *