دسته‌بندی نشده

وقف و ارکان آن | وکیل کیفری کرج | سعید اکبری

وقف و ارکان آن | وکیل کیفری کرج | سعید اکبری

وقف و ارکان آن: در این بخش از مطالب حقوقی و کیفری سایت، ما تمایل داریم تا شما را با عقد وقف و همینطور ارکان آن آشنا کنیم. در ابتدا با ارائه یک تعریف حقوقی از وقف مطلب را برای تان باز می کنیم و بعد به سراغ هر یک از ارکان آن می رویم. در انتها نیز به آثار عقد وقف و جزییات دیگر آن خواهیم پرداخت. اگر شما در شهر کرج  اقامت دارید و می خواهید از یک وکیل خوب برای حل مشکلات خود استفاده کنید ما به شما سعید اکبری را پیشنهاد می دهیم.

وقف و ارکان آن | وکیل کیفری کرج | سعید اکبری

وقف یعنی حبس نمودن مال و استفاده از منافع آن. در حقیقت در این عمل حقوقی، مال و همچنین عین آن دست نخورده در جای خود باقی می مانند ولی استفاده و بهره برداری از منافع آن ادامه پیدا می کند. وقف نیز مثل اغلب اعمال حقوقی دارای ارکانی است که وضعیت ما را نسبت به خود مشخص می کند. از ارکان وقف می توان به واقف، موقوف علیهم و در نهایت عین موقوفه اشاره کرد. در ادامه بحث هر یک از این ارکان را برای شما عزیزان شرح می دهیم. وقف اما در معنای تحت اللفظی خود در قالب منع کردن شناخته می شود. ماده 55 قانون مدنی هم در این رابطه بیان می کند: “وقف عبارت است از اینکه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود.”

جهت مطالعه مقاله بهترین وکیل پایه یک دادگستری کرج کلیک کنید.

ارکان وقف

برای محقق نمودن وقف به شکل درست و صحیح باید همه ارکان آن حی و حاضر و موجود باشند و در زمان انشای قرارداد وقف شرایط موجود مورد بررسی قرار بگیرد. اگر این اتفاق نیفتد به هیچ عنوان وقف صحیح و درست شکل نمی گیرد. حال به ارکان وقف می پردازیم:

واقف: واقف کسی است که وقف می دهد و مالش را بنا به ترتیبی که مشخص کرده وقف می کند

عین موقوفه: عین موقوفه هم مالی می باشد که به واسطه واقف وقف خواهد شد

موقوف علیهم: موقوف علیهم کسانی هستند که مال به سود آن ها وقف می شود.

ما در این نوشتار می خواهیم هر یک از این ارکان را براساس قانون مدنی مورد اشاره و بررسی قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

واقف

واقف به عنوان رکن مهم و اساسی وقف به حساب می آید. وی باید پیش از هرچیز از اهلیت قانونی برخوردار باشد تا بتواند به عنوان واقف تلقی شود و وقف را بپذیرد. این اهلیت به معنای آن است که واقف باید عاقل بوده و همچنین برای انعقاد چنین عقدی قصد و رضا را توامان با هم داشته باشد. در حقیقت وی باید مالک مال باشد تا بتواند کار را پیش ببرد. حال برای اینکه شخصی بتواند مال خود را وقف کند باید از شروط زیر بهره مند بشود.

وی باید عاقل، بالغ، قصد و رضایت داشته باشد و برمبنای قانون نباید ورشکسته شده باشد.

جهت مطالعه مقاله بهترین وکیل کرج کلیک کنید.

موقوف علیهم در وقف

موقوف علیهم اشخاصی هستند که می توانند از مال موقوفه به نفع خود استفاده کنند. البته موقوف علیهم به دو گروه عام و خاص تقسیم می شوند. ولی باید بدانیم که شروطی وجود دارد که هم گروه عام و هم گروه خاص باید از آن بهره مند باشند تا بتوانند به عنوان موقوف علیهم شناخته شوند

موقوف علیهم در ابتدا باید وجود داشته باشد؛ برای مثال اگر کسی در زمان وقف فوت کرده نمی توان وی را در قامت موقوف علیه قرار داد.اثر حقوقی سکوت | وکیل پایه یک دادگستری | سعید اکبری

موقوف علیهم باید مشخص و معین باشند، یعنی اینکه در وقف باید مقرر گردد که به نفع چه کسی قرار است این عمل انجام شود. مشخصات، صفات و… جزئی از همین معین بودن تلقی می شود.

در انتها اینکه موقوف علیهم باید برای انجام وقف اهلیت تملک را نیز دارا باشد، یعنی شخصی که مال برای او وقف می شود باید از حیث قانونی بتواند به عنوان مالک منافع شناخته شود

عین موقوفه

رکن سوم مربوط به عین موقه است. این رکن هم باید دارای خصوصیات بارزی باشد که ما به آن ها اشاره می کنیم:

مال موقوفه باید عین باشد: به این معنی که به هیچ وجه نمی توان منفعت مال را وقف کرد و وقف تنها بر مال عینی رخ می دهد

مال موقوفه باید بتواند قابلیت انتفاع خود را ثابت کند و در طول زمان از دست نرود. در انتها نیز باید اشاره کرد که مال موقوفه باید به شکلی باشد که بتوان آن را به راحتی تسلیم دیگری کرد یا به عبارت دیگر این مال باید قابل قبض باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *